Gigathlon 1998 - Rangliste Stafette

Stand von 03:19:30

Rang Team                                 Zeit  Stnr Kategorie
       1: Mountain Bike     2: Rad               3: Inline            4: Schwimmen         5: Laufen           
--------------------------------------------------------------------------------
  1. Bike o' bello-Velotech         11:21.32,5 (282) Staf/1.   
       Jenni Peter          Betschart Andreas    Käppeli Monika       Andermatt Annette    Christen Urs        
       2:48.31,7   7.       3:43.14,2   5.       1:08.23,7  26.         55.10,4   3.       2:46.12,5   1.       
  2. C&A Team                       12:08.09,6 (290) Staf/2.   
       Ruhstaller Adrian    Soliva Martin        Meyer Nicole         Sturzenegger Karin   Baserga Martin      
       3:03.28,2  24.       3:39.51,3   2.       1:05.05,9  12.       1:11.51,5  35.       3:07.52,7  12.       
  3. Die verstärchte Sihltaler      12:12.11,5 (315) Staf/3.   
       Weingartner Philippe Hungerbühler Pascal  Hunkeler Edith       Berchtold Christian  Breitmayer Irene    
       2:48.29,5   6.       3:33.33,0   1.       1:19.32,5  98.         53.08,8   1.       3:37.27,7  68.       
  4. Team Lucky Star Sargans        12:19.51,2 (532) Staf/4.   
       Eggenberger Daniel   Girardi Simon        Held Jeanine         Funke Manuela        Brändle Josef       
       2:38.02,3   1.       3:42.43,2   4.       1:16.52,4  74.       1:36.45,5 150.       3:05.27,8   8.       
  5. Netcetera-Racers               12:28.25,5 (434) Staf/5.   
       Steiner Kurt         Diethelm Hans        Stahel Katrin        Müller Ursula        Ostertag Andreas    
       2:46.09,1   4.       4:01.17,6  14.       1:06.55,2  18.       1:21.05,9  71.       3:12.57,7  19.       
  6. Sportiva Pallü Poschiavo       12:31.49,7 (499) Mann1/1.  
       Cortesi Reto         Tonini Massimo       Senteler Andrea      Leonardi Natascia    Romeri Fiorenzo     
       3:03.51,1  26.       4:16.12,9  49.       1:01.05,7   5.       1:17.19,8  60.       2:53.20,2   2.       
  7. Savognin                       12:32.33,5 (471) Staf/6.   
       Iseppi Adriano       Van den Berg Jürgen  Hutter Natascha      Lohri Catherine      Haldemann Kurt      
       2:56.30,4  13.       3:50.23,4   7.       1:16.48,7  73.       1:27.01,0 100.       3:01.50,0   6.       
  8. Cross Country Sport Team       12:48.45,9 (300) Mann1/2.  
       Roberto Jenal        Rieder Hans Peter    Hähner Susanne       Gschwend Heidi       Grünenfelder Stefan 
       2:49.12,8   8.       4:26.04,4  72.       1:03.53,4   9.       1:14.45,7  44.       3:14.49,6  27.       
  9. Südostschweiz-Trevio-Sport     12:48.55,4 (506) Staf/7.   
       Schierle Gerd        Walder Silvio        Maag Regula          Marti Anita          Luzio Hanspeter     
       2:41.20,8   2.       3:40.45,6   3.       1:13.29,0  49.       1:12.14,5  37.       4:01.05,5 131.       
 10. Team Scott-Camponovo Sport     13:04.19,8 (538) Mann1/3.  
       Solenghi Nadir       Testorelli Alain     Marci Zoe            Baruffaldi Jessica   Maggini Ildo        
       3:02.15,2  20.       4:00.09,0  12.       1:19.16,1  92.       1:33.03,6 133.       3:09.35,9  15.       
 11. Werder-Nyfeler                 13:05.14,8 (587) Mann1/4.  
       Killer Roger         Killer Reto          Werder Bruno         Steinegger Sibylle   Keller Jacqueline   
       3:14.14,4  47.       3:56.02,6  11.       1:08.08,9  24.       1:26.32,1  98.       3:20.16,8  34.       
 12. Eugster                        13:05.36,5 (336) Staf/8.   
       Lombardi Giri        Eugster Raphael      Schmied Beatrice     Nussbaumer Kathrin   Schawalder Reto     
       2:57.10,9  14.       4:01.46,0  15.       1:09.53,0  36.       1:17.51,8  61.       3:38.54,8  74.       
 13. Baumgartner                    13:09.56,8 (278) Mann2/1.  
       Birk Monika          Behrens Patrick      Baumgartner Sebastia Konrad Katja         Gaines Jeremy       
       3:53.18,1 166.       4:03.44,2  18.       1:10.32,1  41.       1:01.45,6  11.       3:00.36,8   4.       
 14. Rheintal Express               13:12.14,4 (462) Mann1/5.  
       Schönholzer Fabian   Hilty Mirko          Schönholzer Katja    Oswald Vreni         Ranftl Dieter       
       2:55.21,6  12.       4:10.17,0  33.       1:15.31,0  65.       1:53.14,2 226.       2:57.50,6   3.       
 15. Challengers Basilensis         13:18.10,6 (293) Mann1/6.  
       Koch Franz           Pauling Dirk         Zimmermann Bettina   Althaus Helena       Althaus Rolf        
       3:09.09,7  38.       4:05.20,7  22.       1:26.41,2 161.       1:28.04,6 106.       3:08.54,4  13.       
 16. Team Starkstrom                13:18.35,4 (371) Mann1/7.  
       Graf Andreas         Gähwiler Urs         Breitenstein Sonja   Hürzeler Corinne     Gregorio Maurizio   
       3:18.16,1  63.       4:17.36,3  53.       1:16.11,1  69.       1:19.10,7  66.       3:07.21,2  11.       
 17. BC-Engiadina                   13:22.21,2 (280) Mann1/8.  
       Gwerder Lorenz       Gmeiner Marcel       Kohler Corinne       Lenti Anita          Keller Erwin        
       3:27.00,0  88.       4:13.42,2  40.       1:08.37,1  27.       1:18.31,2  62.       3:14.30,7  26.       
 18. Team Grindelwald               13:28.14,1 (527) Mann1/9.  
       Spieler Fritz        Marti William        Kläy Max             Marti Vreni          Von Allmen Roland   
       3:10.32,7  42.       3:50.18,1   6.       1:18.08,3  82.       1:41.00,5 167.       3:28.14,5  50.       
 19. Skyblue                        13:32.31,6 (492) Staf/9.   
       Niederhauser Ueli    Plattner Hannes      Flückiger Sämi       Hertenstein Simone   Meister Erika       
       2:42.40,6   3.       3:53.13,3   9.         55.05,2   1.       1:03.16,9  15.       4:58.15,6 277.       
 20. ELVIS                          13:32.46,0 (327) Mann1/10. 
       Bürgi Rita           Grimm Tobias         Schnyder Marc        Svanikier Helena     Kistler Ivo         
       3:19.13,5  64.       4:29.40,4  91.       1:02.19,5   8.       1:27.06,7 102.       3:14.25,9  25.       
 21. Nyfeler-Werder                 13:35.55,6 (441) Mann1/11. 
       Baumgartner Roland   Müller Christian     Burkhard Regina      Hess Ursula          Kälin Sepp          
       2:58.37,1  16.       4:13.37,6  39.       1:24.42,2 141.       1:52.17,6 222.       3:06.41,1  10.       
 22. Schweizer-Union-Bern-Team      13:36.59,7 (480) Mann1/12. 
       Querciagrossa Marco  Oberli Beat          Rufer Susanne        Messerli Priska      Christen Martin     
       3:02.29,7  22.       4:08.11,5  29.       1:07.50,9  22.       1:51.35,8 214.       3:26.51,8  47.       
 23. Team Ace                       13:38.01,7 (523) Mann2/2.  
       Mounir Olivier       Aebischer Jürg       Brännimann Madeleine Stämpfli Anina       Adamina Bruno       
       3:01.21,8  18.       4:22.59,1  64.       1:44.46,0 293.       1:23.41,2  91.       3:05.13,6   7.       
 24. Hüler                          13:38.24,2 (391) Mann2/3.  
       Neuhaus Jeanette     Hugi Rolf            Graf Stefan          Meier Simone         Utiger Walter       
       3:27.50,1  90.       4:29.23,5  88.       1:05.39,6  13.       1:29.13,8 115.       3:06.17,2   9.       
 25. OLG Zürich                     13:40.38,3 (447) Mann2/4.  
       Schnyder Flurin      Schläppi Järg        Friedli Susanne      Baggenstos Ursula    Lynas Matthew       
       3:17.30,7  55.       4:26.54,0  76.       1:21.00,8 113.       1:22.04,8  79.       3:13.08,0  22.       
 26. Alpenarena                     13:47.06,6 (265) Mann1/13. 
       Beeli Rolf           Obrist Franz         Seifert Karin        Müller Jessy         Tschuor Paul        
       3:08.07,2  34.       4:09.34,6  32.       1:15.28,2  64.       1:05.58,3  25.       4:07.58,3 152.       
 27. GST                            13:47.25,1 (373) Mann2/5.  
       Zarucchi Marco       Koblet Manuel        Frei Daniela         Jacobi Katharina     Hörler Roman        
       3:00.25,6  17.       4:53.11,9 173.       1:10.31,0  40.       1:21.38,3  76.       3:21.38,3  35.       
 28. The Transpirators              13:56.02,5 (562) Mann1/14. 
       Wegmann Axel         Riedener Werner      Kündig Megge         Huber Anne-Claude    Miller Barbara      
       3:17.52,7  61.       4:12.20,4  38.       1:09.09,7  32.       1:21.59,0  78.       3:54.40,7 111.       
 29. Team Tinizong                  13:56.04,0 (546) Staf/10.  
       Gujan Beda           Comastral Andreas    Weiss Eveline        Rutz Sandra          Jegher Urs          
       2:52.48,4  10.       4:16.08,2  48.       1:08.58,5  31.       2:07.47,9 275.       3:30.21,0  52.       
 30. Laufteam St. Moritz            13:56.23,0 (417) Mann1/15. 
       Cortesi Damiano      Wyss Eric            Nicolay Claudia      Camichel Anja        Acklin Thomas       
       2:53.21,7  11.       4:17.21,7  52.       1:39.21,1 265.       1:28.12,2 109.       3:38.06,3  70.       
 31. Kessler-Generation             13:56.49,6 (410) Mann2/6.  
       Tobler Daniel        Scheidegger Theo     Schräter Sabina      Denzler Marianne     Kühne Järg          
       3:14.19,9  48.       4:22.16,5  62.       1:25.25,0 148.       1:42.49,7 181.       3:11.58,5  18.       
 32. EMS Power Team                 13:57.05,3 (329) Mann1/16. 
       Grigis Lui           Bozovic Aleksandar   Koller Nicole        Kindler Martina      Gujan Jürg          
       3:03.27,3  23.       4:41.53,8 134.       1:08.06,4  23.       1:03.19,4  16.       4:00.18,4 129.       
 33. Es Dutzend Rädli               13:57.44,7 (334) Mann2/7.  
       River Pierre         Bienvenue Marcel     Kemmler Nadja        Regli Sibylle        Landolt Ernst       
       3:15.34,4  53.       4:29.23,6  89.       1:33.16,4 225.       1:22.29,9  83.       3:17.00,4  30.       
 34. Die energischen Fünf           14:01.38,4 (308) Mann1/17. 
       Heimann Ruedi        Geiger Thomas        Zuberbühler Susanne  Andenmatten Nadja    Koch Stefan         
       3:04.10,5  27.       4:15.01,2  45.       1:31.44,5 213.       1:11.18,6  34.       3:59.23,6 125.       
 35. Team TECAN                     14:01.47,3 (542) Mann1/18. 
       Eigenmann Michael    Garcia Daniel        Eigenmann Kurt       Baumberger Jacquelin Bischofsberger Sandr
       3:03.47,7  25.       4:03.50,2  19.       1:12.20,9  47.       2:15.00,0 292.       3:26.48,5  46.       
 36. Gigawatt Leibstadt             14:03.18,4 (362) Mann2/8.  
       Eckert Gerhard       Ritter Andreas       Jacobi Paul          Peterson Angelica    Aeschlimann Heidi   
       3:08.53,9  37.       4:52.00,3 169.       1:06.41,0  17.       1:15.17,6  50.       3:40.25,6  76.       
 37. Team Sponser                   14:04.29,5 (541) Mann1/19. 
       Mächler Albin        Oechslin Reto        Wespe Karin          Scherrer Ruth        De Togni Rico       
       3:22.28,9  72.       4:03.58,4  20.       1:20.16,7 104.       2:00.59,3 257.       3:16.46,2  29.       
 38. Solarfire                      14:06.07,3 (493) Mann2/9.  
       Fuhrer Gerhard       Ringgenberg Thomas   Wyss Heidi           Fuhrer Annette       Schleppi Ives       
       3:20.21,5  66.       4:22.36,3  63.       1:31.14,5 210.       1:28.40,1 112.       3:23.14,9  37.       
 39. Health United Leukerbad        14:10.41,0 (381) Mann1/20. 
       Pirlet André         Bloesch Daniel       Imhof Ursula         Rager Anja           Spring Hans         
       3:06.31,3  30.       4:02.10,9  17.       1:33.37,9 228.       1:28.13,7 110.       4:00.07,2 128.       
 40. SEC                            14:12.10,3 (482) Mann2/10. 
       Rüegg Didi           Wick Andi            Paul Barbara         Jenni Daggi          Jenni Kai           
       2:51.35,3   9.       4:52.16,4 170.       1:20.51,4 112.       1:32.21,7 131.       3:35.05,5  59.       
 41. Energy of Reiden               14:15.15,1 (331) Mann1/21. 
       Wiersma Albert       Sommer René          Russi Nathalie       Soler Nicole         Wyss Marcel         
       2:58.24,5  15.       4:20.45,4  59.       1:39.20,7 264.       2:03.38,3 262.       3:13.06,2  21.       
 42. Team - MAMMUT                  14:19.07,7 (533) Mann1/22. 
       Colijn Marc          Meier Dominic        Wüst                 Gloor Barbara        Gygli Walter        
       3:21.40,5  70.       4:05.42,1  24.       1:23.47,4 133.       2:14.44,5 290.       3:13.13,2  23.       
 43. Tri Club Sursee                14:19.08,7 (565) Mann2/11. 
       Leupp Corinne        Kronenberg Manuela   Schär Roland         Hediger Phillip      Kronenberg Albert   
       3:31.45,7 102.       4:41.52,3 133.         56.11,4   2.       1:02.15,0  12.       4:07.04,3 150.       
 44. Turnverein Spiez 1             14:20.13,5 (571) Mann2/12. 
       Schneider Mauro      Maibach Heinz        Kummer Monika        Toneatti Danieli     Liechti Karl        
       3:18.06,2  62.       4:57.58,3 193.       1:29.35,7 192.         58.39,2   8.       3:35.54,1  63.       
 45. Die unverwüstlichen Süniker    14:22.44,5 (314) Mann2/13. 
       Schmid Pius          Schmid Maya          Schlatter Fritz      Arpagaus Monica      Volkart Rolf        
       3:37.49,0 129.       4:46.21,1 150.       1:14.50,5  60.       1:29.32,4 117.       3:14.11,5  24.       
 46. Turnverein Spiez 2             14:25.40,7 (572) Mann2/14. 
       Haller Urs           von Allmen Jürg      Reinhard Marianne    Knuchel Marlene      Mc Hale Matthias    
       3:26.29,0  85.       4:44.59,4 144.       1:22.30,9 124.       1:22.06,6  80.       3:29.34,8  51.       
 47. Sulzer Medical Team            14:31.25,6 (507) Mann1/23. 
       Dierauer Stephan     Bucher Christoph     Akos Regula          Germain Isabelle     Müller-Alsbach Urs  
       3:04.12,4  28.       4:01.52,9  16.       1:22.52,3 127.       1:15.31,2  53.       4:46.56,8 252.       
 48. TV Buchs Power Team            14:31.37,2 (573) Mann2/15. 
       Frank Markus         Müntener Jürg        Jenni Evelyne        Lazecki Manuela      Schäb Urs           
       3:26.46,4  86.       4:37.44,5 120.       1:40.17,5 275.       1:22.53,3  86.       3:23.55,5  41.       
 49. HP Endurance                   14:33.08,5 (390) Mann2/16. 
       Kupferschmid Mirjam  Elmer Bruno          Frank Carlo          Ulrich Bernadette    Huber Roman         
       3:32.39,1 106.       4:30.50,1  95.       1:14.57,3  61.       1:50.01,5 210.       3:24.40,5  43.       
 50. Just for fun 3                 14:40.32,2 (409) Mann2/17. 
       Sax Manuela          Sutter André         Good Dania           Wolf Ulrich          Matter Martin       
       3:57.38,2 186.       4:10.28,4  34.       1:20.20,4 105.       1:28.09,0 107.       3:43.56,2  90.       
 51. Rhäzünser-Team                 14:40.45,9 (470) Mann1/24. 
       Casty Reto           Schmid Daniel        Denoth Linard        Saulle Jolanda       Müller Annabelle    
       3:07.53,5  31.       4:16.32,4  50.       1:16.59,7  77.       1:55.00,0 236.       4:04.20,3 142.       
 52. Zschokke-Racing-Team           14:41.42,1 (595) Mann2/18. 
       Züst Sonja           Züst Ruedi           Frei Andrea          Miler Georg          Cajäri Curdin       
       3:56.29,7 181.       4:28.20,2  84.       1:21.13,1 116.       1:03.43,8  20.       3:51.55,3 106.       
 53. Sister Act 5                   14:42.00,9 (489) Mann1/25. 
       Born Harry           Hafner Ruedi         Niederberger Evelyne Bodmer Urs           Born Alice          
       3:36.12,5 124.       3:55.16,5  10.       1:26.32,3 158.       1:04.45,3  22.       4:39.14,3 234.       
 54. Tevag Energy Team, Altendorf   14:42.09,5 (549) Mann2/19. 
       Gschwend Christian   Ruoss Ruedi          Kistler Liliane      Formaz Béatrice      Zbinden Marius      
       3:43.23,2 142.       4:01.11,0  13.       1:34.52,0 241.       1:28.18,9 111.       3:54.24,4 108.       
 55. Himalaya Tours                 14:43.25,7 (388) Mann2/20. 
       Elsener Annemarie    Achermann Beat       Zala Michela         Bader Daniel         Berghammer Max      
       4:21.36,0 268.       4:20.20,3  57.       1:09.58,2  37.       1:16.19,2  57.       3:35.12,0  60.       
 56. Madaka                         14:44.36,0 (424) Mann3/1.  
       Rege Markus          Rechsteiner Doris    Isenschmid Annette   Nussbaumer Karin     Bürgi Adrian        
       3:08.08,3  35.       5:21.10,0 260.       1:32.29,4 220.       1:32.21,0 129.       3:10.27,3  16.       
 57. A-Team                         14:45.55,3 (252) Mann2/21. 
       Fankhauser Klaus     Grossenbacher Rolf   Salzmann Ueli        Stauffer Christina   Gerber Karin        
       3:25.22,3  82.       4:35.18,1 109.       1:06.57,7  19.       1:33.10,5 135.       4:05.06,7 146.       
 58. Glaronia Dream Team            14:45.59,3 (365) Mann2/22. 
       Fischli Lisa         Bienvenue Brigitte   Landolt Gabby        Weber Christina      Reichmuth Sonja     
       3:22.45,1  74.       4:37.48,6 121.       1:12.20,2  46.       1:22.11,1  81.       4:10.54,3 162.       
 59. CSC Ploenzke                   14:46.00,0 (302) Mann2/23. 
       Eppler Thomas        Bonaldi David        Kvas Sonja           Hofstetter Sigrid    Knüsel Markus       
       3:15.24,7  52.       4:42.49,0 136.       1:46.54,6 300.       1:43.00,5 184.       3:17.51,2  31.       
 60. D'Bärner Energy Racer          14:46.38,1 (304) Mann1/26. 
       Jaberg Hanspeter     Hirt Andreas         Steinmann Andrea     Spiess Charlotte     Spiess Lukas        
       3:21.35,8  69.       3:52.20,5   8.       1:29.09,6 185.       2:41.13,6 311.       3:22.18,6  36.       
 61. IlS Chip Selection             14:46.58,7 (397) Mann2/24. 
       Zimmermann Reto      Kunz Hanspeter       Mattsson Annika      Zammaretti Prisca    Räwer Thomas        
       3:17.40,4  58.       4:53.18,4 174.       1:20.07,2 101.       1:16.00,6  56.       3:59.52,1 127.       
 62. Four Seasons Fun Team          14:52.46,4 (350) Mann3/2.  
       Oesch Roland         Rossi Franco         Mai Edith            Ammon Oliver         Rüger Yvonne        
       3:53.19,6 167.       5:00.58,8 206.       1:23.03,3 129.         56.54,2   6.       3:38.30,5  71.       
 63. les flammes                    14:52.51,3 (419) Mann3/3.  
       Grad Sibylle         Müller Daniel        Egger Hansjärg       Eichmann Yvonne      Egger Catherine     
       4:12.58,7 244.       4:37.50,9 122.       1:34.31,9 237.       1:10.45,1  32.       3:16.44,7  28.       
 64. Achenberg-Blitz                14:53.20,5 (254) Mann2/25. 
       Gassler Patrick      Gassler Cyrill       Gassler Beatrice     Mauchle Jeannine     Schneider Felix     
       3:58.28,4 190.       4:39.55,8 128.       1:19.52,9 100.       1:03.42,6  19.       3:51.20,8 104.       
 65. Power Dream Team               14:54.40,5 (454) Mann3/4.  
       Kindler Martin       Beckmann Charlotte   Hoffmann Jürg        Anton Katja          Bäsch Andreas       
       4:01.28,1 204.       5:02.24,5 208.       1:23.57,1 135.       1:03.20,2  17.       3:23.30,6  39.       
 66. team NOKout                    14:54.43,1 (535) Mann2/26. 
       Riedi Roger          Weber Erich          Imhasly Marie-Theres Wepfer Doris         Rickert Karl-Heinz  
       4:00.48,9 200.       4:30.37,7  94.       1:20.40,5 111.       1:29.23,6 116.       3:33.12,4  58.       
 67. Rocky Mountain-Pearl Izumi Tea 14:55.09,1 (463) Mann3/5.  
       Hauser Rudy          Meier Regi           Oertli Fritz         Hermann Sandy        Bättlig Christian   
       4:03.39,9 211.       4:46.35,7 151.       1:30.37,7 203.       1:15.58,4  55.       3:18.17,4  32.       
 68. Dream Team                     14:55.56,0 (316) Mann2/27. 
       Clatworthy Fred      Schmidli Denis       Baier Tanja          Irvin Alicia         Frei Reto           
       3:08.52,9  36.       4:49.36,4 162.       1:42.05,8 284.       1:20.28,2  70.       3:54.52,7 113.       
 69. Schweizer Radio DRS P&A        14:56.07,3 (478) Mann2/28. 
       Nappez Philippe      Oswald Ruedi         Zahn Monique         Vägtle Cordula       Schädelin Peter     
       3:08.05,6  32.       4:29.08,4  85.       1:45.18,9 295.       1:56.11,8 240.       3:37.22,6  67.       
 70. Balance-Team 2                 14:58.03,2 (276) Mann1/27. 
       Künzle Michael       Schänenberger Edith  Letta Alexandra      Raschle Georg        Letta Marco         
       3:02.21,1  21.       4:35.17,9 108.       1:20.30,8 108.       1:58.09,0 249.       4:01.44,4 134.       
 71. Heinz Grossmann Team, Langenbr 14:58.20,8 (385) Mann2/29. 
       Hollenstein Margrit  Trüssel Fritz        Lüscher Raymond      Frei Stephanie       Farner René         
       3:53.20,7 168.       4:08.26,9  31.       1:16.09,8  67.       1:38.59,0 157.       4:01.24,4 132.       
 72. Team Val Poschiavo             14:59.21,9 (548) Mann2/30. 
       Raselli Ugo          Lanfranchi Claudio   Raselli Moreno       Calzoni Mara         Raselli Paolina     
       3:34.56,4 120.       4:25.45,4  71.       1:07.11,4  20.       1:59.34,0 253.       3:51.54,7 105.       
 73. Reuss-Liner                    14:59.31,4 (461) Mann2/31. 
       Enz Markus           Keller Jacqueline    Jenny Beat           Karpf Franziska      Jenny Josef         
       3:29.03,0  96.       5:12.43,3 240.         59.48,2   4.       1:36.20,1 146.       3:41.36,8  83.       
 74. Gentiana Quintett              15:00.53,2 (357) Mann2/32. 
       Hafner Roger         Wittke Katja         Wamister René        Mächler Susanne      Zimmerli Reto       
       3:29.08,3  97.       4:55.17,8 180.       1:08.42,3  28.       1:16.43,9  59.       4:11.00,9 163.       
 75. Team Uster                     15:01.50,5 (547) Mann2/33. 
       Sturzenegger Marcel  Jud Roland           Zimmermann Nina      Frey Judith          Schmid Thomas       
       3:28.43,1  95.       4:26.14,0  73.       1:23.36,2 132.       1:48.43,4 209.       3:54.33,8 109.       
 76. Full-House                     15:05.28,9 (353) Mann2/34. 
       Knapp Martin         Schmidhauser Corinne Schmid Brigitte      Keller Andreas       Schmidhauser Arno   
       3:33.57,5 115.       4:54.20,9 178.       1:17.34,2  79.       1:05.56,9  24.       4:13.39,4 171.       
 77. SC Tupriv, Schams              15:07.58,3 (473) Mann1/28. 
       Michael Benedetg     Fravi Ursin          Häusermann Thomas    Bartesaghi Karen     Nicca Margret       
       3:11.29,7  43.       4:10.54,0  35.       1:01.15,1   7.       1:52.33,3 223.       4:51.46,2 267.       
 78. SAK Energy Team                15:08.28,1 (466) Mann3/6.  
       Walser Emil          Städler Hugo         Mathys Jacqueline    Bühlmann Beatrix     Huber Erich         
       3:41.09,9 136.       5:14.30,8 247.       1:04.33,1  11.       1:41.29,0 169.       3:26.45,3  45.       
 79. Landis&Staefa Racing Team      15:08.34,9 (416) Mann2/35. 
       Kielhauser Mario     Lehmann Kurt         Diener Barbara       Blaser Irene         Abächerli Walter    
       3:28.41,0  94.       4:46.09,2 149.       1:10.14,3  39.       1:48.00,6 203.       3:55.29,8 115.       
 80. TCS 1                          15:09.03,9 (519) Mann2/36. 
       Hurter André         Bucher John          Eggle Janique        Ringgenberg Regula   Hänni Anton         
       3:21.33,9  68.       4:07.50,4  28.       2:06.46,8 314.       1:51.09,5 211.       3:41.43,3  84.       
 81. Tour de Suisse                 15:09.51,7 (564) Mann2/37. 
       Berger Michael       Titzthum Martin      Müller Gabi          Berger Därte         Müller Bernd        
       3:35.00,6 121.       4:04.37,9  21.       2:09.29,5 315.       1:38.35,1 154.       3:42.08,6  87.       
 82. Aemme Fun Team                 15:10.06,4 (256) Mann3/7.  
       Schwarzenberger Urs  Bächler Veri         Bächler Irène        Reber Simone         Schocher Tobias     
       3:33.54,9 114.       4:58.21,8 195.       1:32.44,7 223.       1:01.22,5  10.       4:03.42,5 140.       
 83. EW-Sprinter                    15:11.16,2 (339) Mann2/38. 
       Salathé Dominique    Schoch Brigitte      Kuhn Sibylle         Gyangang Gonscho     Frei Walter         
       3:57.03,0 182.       4:31.54,4  98.       1:23.54,8 134.       1:18.52,4  64.       3:59.31,6 126.       
 84. The Fighting Hogs              15:12.07,9 (553) Mann2/39. 
       Von Planta Reto      Obholzer André       Hunger Barbara       Pfeiffer Karin       Mürner Fabian       
       3:33.27,1 113.       4:55.57,1 186.       1:11.39,3  45.       1:29.02,6 113.       4:02.01,8 138.       
 85. Team Knecht                    15:13.31,0 (530) Mann2/40. 
       Rogler Philipp       Sickor Volker        Arold Christina      Landgraf Carolin     Braun Thomas        
       3:32.48,0 109.       4:39.58,1 129.       1:32.45,8 224.       1:33.07,9 134.       3:54.51,2 112.       
 86. The Madrisa Holiday Bike Team  15:16.24,3 (558) Mann3/8.  
       Emmengger Kurt       Hassler Claudia      Emmenegger Sandra    Ammann Thomas        Bähler Andy         
       3:42.14,4 140.       5:25.53,5 270.       1:24.47,5 144.       1:32.19,4 128.       3:11.09,5  17.       
 87. Duracell                       15:17.16,3 (318) Mann1/29. 
       Muther Werner        Rodenhausen Samuel   Burger Mayra         Gruber Cornelia      Zbinden Marcel      
       3:14.36,9  49.       4:06.10,8  25.       1:26.58,8 164.       1:52.14,0 221.       4:37.15,8 230.       
 88. Vescal                         15:17.40,9 (578) Mann2/41. 
       Christoffel Gabi     Gadola Vittorio      Caflisch Felix       Pulver Tamara        Schwarz Hans-Järg   
       4:21.32,5 267.       4:24.32,8  67.       1:09.22,4  34.       1:43.34,4 185.       3:38.38,8  73.       
 89. ABB O&M                        15:18.03,8 (253) Mann2/42. 
       Spitz Sabine         Rotzinger Peter      Rimmele Monika       Evenhuis Nanning     Gränicher Roland    
       3:16.23,4  54.       4:32.02,0  99.       1:54.07,1 309.       1:52.45,7 225.       3:42.45,6  89.       
 90. Sulzer Rüti Webschützen        15:19.02,2 (508) Mann2/43. 
       Rickenbacher Alfred  Stoll Werner         Hirscher Hannelore   Stoll Barbara        Bamert Otto         
       3:41.49,3 138.       4:51.09,6 165.       1:16.46,6  72.       1:33.30,1 137.       3:55.46,6 116.       
 91. Sports-Family                  15:19.36,9 (500) Mann3/9.  
       Meier Lauri          Gilgen Alfred        Gilgen Michelle      Campagiorni Yvonne   Meier Urs           
       3:50.40,2 155.       4:41.36,5 132.       1:34.07,4 230.       1:32.33,5 132.       3:40.39,3  77.       
 92. Crazy Thirties                 15:19.43,2 (299) Mann3/10. 
       Velstra Inge-Marie   Bäsch Rolf           Karl Felix           Zimmermann Sabine    Hauser Wolfgang     
       4:12.26,8 238.       4:44.21,1 143.       1:30.42,1 205.       1:25.48,5  97.       3:26.24,7  44.       
 93. Triathlonclub Zürich II        15:19.45,9 (569) Mann3/11. 
       Castelberg Ralph     Venetz Sandro        Castelberg Viviane   Schmid Sonja         Wenger René         
       3:48.28,7 150.       5:22.32,5 263.       1:26.27,5 157.       1:09.10,3  26.       3:33.06,9  57.       
 94. Tapac                          15:20.24,3 (517) Mann2/44. 
       Niedermann Andy      Hämmerli Hedi        Badrutt Andrea       Probst Petra         Gmünder Tony        
       3:10.26,9  41.       4:46.40,5 153.       1:17.07,0  78.       1:54.41,7 232.       4:11.28,2 166.       
 95. The Bellikon Giants            15:21.23,2 (551) Mann2/45. 
       Bellwald Oliver      Bloch Martin         Lüthy Pia            Bertram Beatrice     Meichtry André      
       3:28.02,1  93.       4:25.35,0  69.       1:36.08,1 249.       2:10.43,7 280.       3:40.54,3  78.       
 96. Schwarzwälder Glühwürmerchen   15:22.40,2 (477) Mann3/12. 
       Becherer Thomas      Seip Gisela          Malstedt Andrea      Moos Frank           Frank Lothar        
       3:54.18,3 170.       5:22.03,3 262.       1:27.54,0 174.       1:15.04,7  46.       3:23.19,9  38.       
 97. TCS-Oberland                   15:22.40,3 (521) Mann2/46. 
       van Loo Uwe          Naef Ruedi           Hofstetter Käthi     van Loo Karin        Duff Alfons         
       4:01.30,7 205.       4:23.20,2  65.       1:14.01,9  53.       1:54.51,8 234.       3:48.55,7  98.       
 98. Viva la Grischa                15:23.58,1 (581) Mann2/47. 
       Trinkler Marco       Schenk Ueli          Heule Sandra         Schenk Nicole        Dermont Pius        
       3:24.39,3  80.       4:42.51,0 137.       1:14.16,3  56.       2:14.49,1 291.       3:47.22,4  94.       
 99. Crak-Pack                      15:26.24,7 (297) Mann2/48. 
       Binz Alexander       Butke Ralf           Schräder Kerstin     Frank Matthias       Sextro Catja        
       3:36.35,9 125.       4:20.38,1  58.       1:30.57,6 207.       1:57.48,9 247.       4:00.24,2 130.       
100. EWZ Energy One                 15:26.44,9 (340) Mann2/49. 
       Operto Gianni        Streich Jürg         Steinlehner Petra    CharriÅre Bettina    Hürlimann Bruno     
       3:24.32,0  79.       5:09.20,2 231.       1:24.22,2 139.       1:42.25,4 178.       3:46.05,1  92.       
101. Interbrand Challengers         15:26.55,7 (402) Mann2/50. 
       Sieber Edgar         Iselin Werner        Frieden Robert       Mathis Caroline      Naegeli Eva         
       3:30.19,9  99.       4:21.19,2  61.       1:14.38,5  59.       1:56.59,2 244.       4:23.38,9 195.       
102. Team Ashley Graham             15:28.20,9 (524) Mann3/13. 
       Ulrich Jan           Treadgold Karen      Graham Ashley        Jenni Christopher    Gentilini Andrea    
       3:56.04,8 179.       5:15.06,2 248.       1:29.23,1 188.       1:15.15,4  48.       3:32.31,4  55.       
103. Tria Basilea                   15:29.34,9 (566) Mann3/14. 
       Palma Nevio          Hollenstein Andy     Hof Andrea           Pauling Anya         Brännimann Hanspeter
       4:12.55,0 242.       4:36.28,9 116.       1:27.10,4 168.       1:42.05,1 173.       3:30.55,5  53.       
104. Alpäblitz                      15:29.38,6 (264) Mann2/51. 
       Koch Regina          Koch Philipp         Wolf Priska          Kottmeyer René       Cajos Andri         
       4:13.11,7 245.       4:30.31,1  93.       1:10.50,5  43.       1:30.24,4 120.       4:04.40,9 144.       
105. Adastitasa                     15:29.45,6 (255) Mann3/15. 
       T'Gilde Adrian       Raes Astrid          Rodel Martin         Wirz Tanja           Taschi Sander       
       4:06.28,8 217.       4:53.04,9 172.       1:06.22,1  15.       1:39.20,1 158.       3:44.29,7  91.       
106. Eager Beavers                  15:30.35,3 (319) Mann3/16. 
       Holzinger Martin     Edwards Eugene       Inglin Manuela       Wimmer Ivanka        Tschumper Markus    
       3:23.46,6  77.       5:16.47,0 253.       1:29.53,2 194.       1:00.15,8   9.       4:19.52,7 184.       
107. The Kind's ... Köpfe           15:31.10,6 (556) Mann3/17. 
       Rauch Men            Ferla Peppo          Kind Ferla Albana-A. Ribordy Pascale      Bader Willy         
       3:49.59,9 154.       4:53.25,2 176.       1:18.31,6  85.       1:40.42,0 163.       3:48.31,9  96.       
108. Ozelotos                       15:31.14,7 (450) Mann2/52. 
       Meier Jürg           Kurt Werni           Schrepfer Monika     Schneebeli René      Kurt Luzia          
       3:34.46,0 118.       4:27.51,9  82.       1:24.49,0 146.       1:42.05,4 174.       4:21.42,4 188.       
109. Druckzentrum Oetwil a.S.       15:31.18,6 (317) Mann2/53. 
       Forster Josef        Fischer Bruno        Haas Ursula          Drescher Katharina   Huser Roland        
       3:23.13,9  75.       4:47.44,2 157.       1:24.16,6 137.       2:28.57,3 303.       3:27.06,6  48.       
110. Ascom Hombi                    15:31.56,3 (269) Mann3/18. 
       Rupp Thomas          Kunz Elsbeth         Schmid Heiner        Bloess Brigitte      Bollmann Peter      
       3:17.37,1  56.       5:04.26,2 214.       1:46.35,1 298.       1:12.09,8  36.       4:11.08,1 164.       
111. OLG Pfäffikon/VC Bauma         15:32.57,2 (446) Mann2/54. 
       Rahm Fabian          Manz Bäbs            Rüegg Sven           Graf Eveline         Graf Hansjärg       
       3:22.00,2  71.       5:03.17,9 211.       1:06.29,5  16.       1:38.32,5 153.       4:22.37,1 191.       
112. One step ahead                 15:33.17,5 (448) Mann3/19. 
       Büttner Arthur       Lingg Albert         Müller Hugo          Sennhauser Brigitte  Büttner George      
       3:26.00,0  84.       5:22.43,6 265.       1:19.02,5  90.       1:14.52,6  45.       4:10.38,8 160.       
113. Griston Beratungs-und Treuhand 15:34.00,7 (372) Mann2/55. 
       Sutter Ruben         Gubser Bruno         Vetsch Ursula        Engelberger Franzisk Arquint Adrian      
       3:40.18,6 135.       4:19.14,4  55.       1:32.02,5 214.       1:54.19,9 230.       4:08.05,3 153.       
114. Titan Team                     15:34.59,8 (563) Mann3/20. 
       Hollenstein Peter    Tramp Felix          Ochsner Fabienne     Wyss Sunita          Wingeier Markus     
       4:14.30,6 249.       5:04.01,9 213.       1:27.39,2 171.       1:24.34,2  92.       3:24.13,9  42.       
115. Fascht e Familie               15:36.43,2 (343) Mann2/56. 
       Staub Georg          Frei Fredi           Jenni Daniel         Suhner Carole        Appenzeller Daniela 
       3:51.07,8 156.       4:37.51,1 123.       1:14.14,1  55.       1:30.35,5 121.       4:22.54,7 193.       
116. Stadt- und Kantonspolizei Züri 15:37.01,4 (504) Mann3/21. 
       Widmer Daniela       Kamer Werner         Mathias Sandra       Schnipp Ute          Rosser Martin       
       4:56.06,7 310.       4:14.51,9  44.       1:33.34,2 227.       1:39.28,6 160.       3:13.00,0  20.       
117. Die Glorreichen Fünf           15:38.25,7 (312) Mann1/30. 
       Müller Stephan       Hauri Markus         Müller Guido         Merkt Regula         Bolliger Fredy      
       3:17.38,8  57.       4:27.48,2  80.       1:08.45,6  29.       2:29.36,9 306.       4:14.36,2 172.       
118. the mAGIc TEMPO team           15:38.30,1 (559) Mann3/22. 
       Zedi Heinz           Arnold Daniel        Walther Erika        Steiger Petra        Krummenacher Franz  
       3:58.44,9 192.       5:15.20,9 249.       1:38.52,6 263.       1:09.17,9  28.       3:36.13,8  64.       
119. www.ecl.ch                     15:38.45,9 (590) Staf/11.  
       Gamper Patrick       Mani Lea             Zillner Karin        Giovanoli Carlo      Andeer Nadine       
       3:14.11,0  46.       5:36.39,5 293.       1:20.22,2 106.       1:22.56,4  87.       4:04.36,8 143.       
120. Isch's no wyt ?!               15:39.39,7 (405) Mann3/23. 
       Burkhard Peter       Baumann Reto         Steinmetz Colette    Schäfer Dominique    PrétTt Matthias     
       4:18.50,5 259.       4:34.37,4 104.       1:39.30,2 267.       1:46.48,1 200.       3:19.53,5  33.       
121. Pulci d'acqua                  15:40.05,3 (456) Mann2/57. 
       Zgraggen Patrick     Kallenbach Michael   Lüthy Jürg           Weiss Karin          Seewer Monika       
       3:39.18,6 133.       4:34.51,7 106.       1:24.53,4 147.       1:22.50,6  84.       4:38.11,0 231.       
122. I Porta Pazienza               15:40.33,5 (394) Mann2/58. 
       Del Barba Sandro     Martinucci Paola     Gusmeroli Mauro      Gallegioni Cristina  Paggi Alessandro    
       3:38.36,4 131.       4:50.59,6 164.       1:26.41,4 162.       2:12.13,9 286.       3:32.02,2  54.       
123. Die gestrandeten Ruderer       15:40.38,7 (311) Mann3/24. 
       Erb Thomas           Tecklenburg Thomas   Probst Ursula        Hagedorn Lilian      Schmid Peter        
       4:00.20,1 199.       5:08.18,0 228.       1:40.55,2 276.       1:09.15,3  27.       3:41.50,1  85.       
124. Die 5 Verspäteten              15:40.47,3 (307) Mann3/25. 
       Träsch Ulrich        Träsch Urs           Kuster Sandra        Ziegler Ute          Albrecht Thomas     
       4:12.14,6 236.       4:19.46,6  56.       1:32.24,9 217.       1:34.51,1 143.       4:01.30,1 133.       
125. Kühne                          15:41.16,9 (412) Mann2/59. 
       Kühne Flavian        Baumann Jürg         Geissendörfer Christ Roth Urs             Schlotter Christine 
       3:23.56,1  78.       4:31.03,5  97.       1:29.08,8 183.       1:30.37,7 122.       4:46.30,8 251.       
126. OLG Pfäffikon, Senioren        15:41.48,3 (445) Mann3/26. 
       Rahm Walter          Andres Peter         Bandixen Marianne    Andres Iris          Bandixen Sönke      
       4:04.04,7 213.       4:29.39,8  90.       1:31.37,1 212.       1:55.01,5 237.       3:41.25,2  82.       
127. Health United 1                15:42.28,7 (378) Mann2/60. 
       Denzler Cornelia     Anliker Claudia      Steuri Hansruedi     Goebel Markus        Keller Stefan       
       3:57.51,6 189.       4:43.22,6 139.       1:16.11,0  68.       1:31.43,8 126.       4:13.19,7 170.       
128. Basler & Hofmann Energeering   15:43.00,5 (277) Mann3/27. 
       Ryser Jürg           Hollenstein Silvia   Lüthi Thomas         Schoch Silvia        Wolfer Martin       
       3:48.52,2 152.       5:24.58,4 269.       1:13.54,6  52.       2:14.31,8 289.       3:00.43,5   5.       
129. SH-Power 2                     15:43.01,3 (488) Mann3/28. 
       Diethelm Roger       Vogel Walter         Liberato Ursula      Wehrli Barbara       Ermatinger Charles  
       3:38.21,6 130.       5:29.22,0 278.       1:22.26,6 122.       1:10.58,8  33.       4:01.52,3 136.       
130. No Limits                      15:43.38,5 (437) Mann3/29. 
       Manser Sepp          De-Stefani Daniel    Betl Christian       Renggli Erich        Pfister Patriza     
       4:03.55,5 212.       4:26.59,3  77.       1:46.45,3 299.       1:04.42,4  21.       4:21.16,0 187.       
131. Avcon 2                        15:43.39,0 (274) Mann3/30. 
       Grimm Christian      Büsser Julia         Germann Hans         Herr Marco           Nitka Katharina     
       4:09.26,6 228.       5:16.58,7 254.       1:25.28,6 149.         54.31,5   2.       3:57.13,6 120.       
132. Triathlon Club Veloatelier     15:43.39,9 (567) Mann3/31. 
       Jakob Marco D.       Mostak Denis         Bliggensdorfer Sandy Senn Judith          Bärlocher Lukas     
       3:19.15,6  65.       5:22.00,8 261.       1:34.33,2 238.       1:31.01,8 124.       3:56.48,5 119.       
133. Health United Five Office      15:43.40,4 (380) Mann3/32. 
       Engel Luca           Schifferli Christoph Engel Inés           Tschanz Giorgia      Fischer Urs        
       3:49.47,5 153.       4:48.33,6 160.       1:44.23,0 291.        1:56.28,4 333.      3:24.27,9 44.       
134. Enggist Medical Fitness        15:44.30,4 (332) Mann2/61. 
       Knaus Marcel         Silvestri Beatrice   Guntli Isabella      Müller Roland        Enggist Andreas     
       2:48.02,2   5.       4:57.32,1 192.       1:21.25,9 117.       1:45.01,3 197.       4:52.28,9 269.       
135. Easy-Riders                    15:45.00,0 (320) Mann1/31. 
       Manz Turi            Steiner Thomas       Neidhart Mona        Brunner Monique      Steiner Paul        
       3:01.22,5  19.       4:11.40,9  37.       1:24.48,8 145.       2:19.45,2 299.       4:47.22,6 255.       
136. Teacher Team                   15:45.07,2 (522) Mann3/33. 
       Hofmänner Jürg       Hofer Stefan         Bürger Alexandra     Hofmänner Andrea     Bürki Sabine        
       3:47.25,8 147.       4:14.33,8  43.       1:18.55,1  89.       1:33.46,3 138.       4:50.26,2 262.       
137. Reinhart                       15:45.12,4 (460) Mann2/62. 
       Buchmann Heinz       Reinhart Thomas      Faust Claudia        Graf Gabriela        Caveng Rico         
       3:37.01,8 127.       4:11.19,1  36.       1:14.31,6  58.       1:56.43,0 242.       4:45.36,9 248.       
138. Infel                          15:45.15,0 (401) Mann3/34. 
       Jakober Tomas        Spalinger Ruedi      Kühne Roswitha       Berger Cornelia      Huser Alois         
       4:12.42,3 240.       4:23.42,1  66.       1:28.43,3 180.       2:04.20,5 266.       3:35.46,8  62.       
139. Atel Power Pack                15:45.26,7 (271) Staf/12.  
       Soland Bruno         Eng Jürg             Gerspacher Sybille   Jryäläinen Hanna     Grimm Peter         
       4:43.13,3 296.       5:07.39,6 225.       1:42.21,1 285.       1:02.42,5  13.       3:09.30,2  14.       
140. Spinning Fitness Team          15:45.47,6 (497) Mann3/35. 
       Breitler Edwin       Brand Ralf           Erni Iris            Zollmann Anne        Früh Hans-Peter     
       3:51.51,5 161.       4:59.54,9 203.       1:23.19,0 130.       1:23.07,8  89.       4:07.34,4 151.       
141. Swissair                       15:45.58,2 (515) Mann3/36. 
       Widmer Roger         Reichmuth Alois      Stocker Marlies      Fischer Marcella     Ammann Felix        
       4:12.56,8 243.       4:45.23,2 145.       1:19.26,2  97.       1:10.23,1  31.       4:17.48,9 181.       
142. Chiavenna Team                 15:46.07,0 (295) Mann3/37. 
       Rogantini Gilberto   Martinucci Enrico    Negri Giovanna       Scalzo Monia         Maraffio Marcello   
       3:35.04,4 122.       5:32.33,9 284.       1:30.10,3 199.       1:27.23,9 103.       3:40.54,5  79.       
143. The fun loving criminals       15:47.50,1 (555) Mann3/38. 
       Albrecht Adrian      Wermuth Raphael      Weiss Patricia       Heckmüller Shadi     Oswald Markus       
       3:30.33,5 100.       5:26.07,1 271.       1:37.58,2 258.       1:25.13,7  94.       3:47.57,6  95.       
144. Freeriders                     15:48.15,7 (351) Mann3/39. 
       Stäger Roger         Pegoraro Marco       Lustenberger Carolin Katsikadelis Irene   Stutz Paul          
       4:04.15,2 214.       4:39.59,8 130.       1:25.57,1 154.       1:56.12,9 241.       3:41.50,7  86.       
145. EWZ - Mittelbünden             15:48.58,8 (341) Mann2/63. 
       Rälli Adrian         Andrea Maria         Frei Claudia         Gauthier Michael     Wild René           
       3:23.15,9  76.       4:33.56,8 103.       1:38.50,0 262.       1:27.35,4 104.       4:45.20,7 247.       
146. Schützi - Bäre                 15:49.46,1 (476) Mann2/64. 
       Eberhart Ueli        Suter Hanspeter      Suter Janine         Schäppi Katja        Eckert Patrik       
       3:54.54,3 173.       4:36.14,7 114.       1:24.16,0 136.       1:43.41,8 186.       4:10.39,3 161.       
147. AfU Graubünden II              15:50.49,8 (258) Mann2/65. 
       Grünenfelder Jakob   Niggli Ruedi         Patt Anina           Huber-Wälchli Veroni Aebli Hansruedi     
       3:15.13,1  50.       4:27.46,4  79.       1:29.23,8 189.       2:27.53,0 302.       4:10.33,5 159.       
148. quattro e un capo              15:51.31,2 (457) Mann3/40. 
       Waldvogel Stephan    Baumer Ruedi         Baumer Heidy         Baumer Daniela       Stalder Hanspeter   
       3:41.11,6 137.       4:54.18,6 177.       1:33.18,2 226.       1:40.57,8 166.       4:01.45,0 135.       
149. Büro Fürrer 'Five-pack'        15:52.20,6 (289) Mann3/41. 
       Saner Roland         Kalberer Hans        Keller Luzia         Portmann Pascale     Wartmann Beat       
       4:03.38,2 210.       4:34.42,0 105.       1:28.08,0 176.       1:34.09,4 139.       4:11.43,0 168.       
150. St. Moritzer Steinböcke        15:52.25,9 (503) Mann3/42. 
       Danuser Marco        Marti Roman          Companioni Angelo    Speich Patrizia      Groogg Diana        
       3:44.10,3 143.       5:01.56,6 207.       1:19.22,5  96.       1:41.40,7 170.       4:05.15,8 147.       
151. die fuula Scarnütsch           15:53.50,9 (310) Mann3/43. 
       Baetschi Peter       Camenisch Mathias    Issler Corina        Issler Sabina        Calanca Pierluigi   
       4:07.50,8 222.       4:26.37,8  74.       1:41.57,0 282.       1:40.48,2 164.       3:56.37,1 118.       
152. SRS Pro Sportler               15:55.55,5 (501) Mann1/32. 
       Schnyder Manfred     Schaub Elmar         Nacht Monika         Mäder Ruth           Surber Roland       
       3:15.21,6  51.       4:15.07,1  47.       1:21.45,9 120.       2:23.30,4 300.       4:40.10,5 237.       
153. Glencore International AG      15:56.08,1 (368) Mann2/66. 
       Bellotto Gabriele    Bürgi Georges        Braun Franziska      Arnold Esther        Fischer Bernhard    
       3:27.03,7  89.       4:59.20,9 199.       1:32.10,1 215.       1:32.21,0 129.       4:25.12,4 204.       
154. EW Bern                        15:56.28,3 (337) Mann3/44. 
       Eymann Christoph     Wegmüller Hanspeter  Müller Regula        Zingg Doris          Boss René           
       3:54.52,5 172.       4:49.40,6 163.       1:34.05,8 229.       1:48.14,1 204.       3:49.35,3 101.       
155. SWG-Runners                    15:59.39,7 (512) Mann3/45. 
       Haldemann Peter      Rhyn Heinz           Mollet Marianne      Schenk Peter         Steiner Beatrice    
       4:11.36,4 233.       5:09.36,9 233.       1:27.20,5 169.       1:13.27,1  40.       3:57.38,8 121.       
156. The toothy-pegs                15:59.58,2 (561) Staf/13.  
       Plugge Gemma         Grommé Georg         Signer Urs           Bally Jo'lle         Grommé Christian    
       4:07.56,9 223.       5:30.30,3 281.       1:30.37,2 202.       1:15.29,7  52.       3:35.24,1  61.       
157. Musik Kuhn Team                16:00.43,6 (432) Mann3/46. 
       Rauch Heidi          Tanner Haio          Kuhn Bettina         Frey Valérie         Stoll Ruedi         
       4:14.33,5 250.       4:34.55,2 107.       1:32.39,3 221.       1:36.39,7 149.       4:01.55,9 137.       
158. Fit for Fun                    16:02.53,9 (347) Mann3/47. 
       Barmettler Martin    Tresch Ruedi         Christen Stefan      Vogel Sabine         Vogel Gabi          
       3:33.13,6 112.       5:15.54,6 251.       1:22.23,7 121.       1:27.03,9 101.       4:24.18,1 197.       
159. Glärnisch-Team                 16:03.44,9 (364) Mann3/48. 
       Stabile Franco       Schärer Beat         Leuzinger Esther     Landolt Corinne      Rack Daniel         
       4:07.26,6 221.       4:36.17,4 115.       1:18.15,2  83.       1:39.49,9 161.       4:21.55,8 189.       
160. Mega-Joule-Quintett            16:04.18,9 (427) Mann3/49. 
       Kirsch Michael       Ferrari Enzo         Keplinger Christina  Frick Erika          Pelloni Luciano     
       3:54.50,4 171.       5:00.43,3 204.       1:25.36,5 151.       1:34.33,9 142.       4:08.34,8 154.       
161. Süd-Ost                        16:04.29,4 (505) Staf/14.  
       Balg Andreas         Welti Francesco      Frankhauser Jolanda  Von der Crone Efrem  Graf Regula         
       3:51.55,4 162.       5:09.36,7 232.       1:20.37,2 110.       1:21.13,2  73.       4:21.06,9 186.       
162. office-profi                   16:04.43,8 (443) Mann2/67. 
       Märki Edgar          Michel Hanspeter     Krautgartner Chantal Hossmann Daniela     Barth Thomas        
       4:06.18,5 216.       4:27.38,0  78.       1:20.09,7 102.       1:54.31,5 231.       4:16.06,1 178.       
163. Gigabyte                       16:05.17,5 (360) Mann2/68. 
       Wild Werner          Buess Thomas         Oesch Karin          Bisang Peter         Gut Eva             
       3:44.31,9 145.       4:37.31,5 119.       1:34.35,7 239.       1:43.57,8 188.       4:24.40,6 200.       
164. AfU Graubünden I               16:05.27,7 (257) Mann2/69. 
       Furrer Paul          Riedi Gian           Riedi-Walter Ilze    Coray Sephan         Dudda Eveline       
       3:08.06,2  33.       4:27.51,1  81.       1:24.43,9 143.       1:45.32,5 198.       5:19.14,0 300.       
165. Triathlon Club Zürich I        16:05.49,1 (568) Mann3/50. 
       Flury Robert         Schneider Barbara    Mensch Roland        Kuratli Elena        Strebel Roger       
       3:57.37,0 185.       5:16.32,7 252.       1:09.11,3  33.       2:01.18,6 258.       3:41.09,5  81.       
166. Weiss Thomas                   16:05.52,4 (586) Mann3/51. 

       Weiss Thomas         Brunold Andrea       Stirnimann Flavia    Suter Monika         Pirore Michele      
       3:55.45,5 177.       4:25.38,6  70.       1:36.51,9 252.       1:58.12,8 250.       4:09.23,6 157.       
167. Velobude                       16:06.00,9 (576) Mann2/70. 
       Koch Roland          Blättler René        Graf Nadia           Schürch Franziska    Wiget René          
       3:25.24,7  83.       4:30.20,5  92.       1:24.16,9 138.       1:29.08,0 114.       5:16.50,8 294.       
168. Team Sopur                     16:08.34,4 (539) Mann2/71. 
       Schädel Thomas       Knopf Michael        Christ Doris         Carapali Dimitra     Dellbrügge Karsten  
       3:27.53,0  91.       4:52.29,4 171.       1:29.19,2 187.       2:29.30,0 305.       3:49.22,8 100.       
169. Giga Fun                       16:08.50,2 (359) Staf/15.  
       Steffan Sandra       Därig Hermann        Margret Susi         Ammann Dominique     Sticher Markus      
       4:27.15,0 280.       5:42.17,1 298.       1:21.01,2 115.       1:14.29,6  42.       3:23.47,3  40.       
170. Schild Power Generation        16:09.10,8 (474) Mann2/72. 
       Haas Roland          Schmid Michel        Oesch Christine      Weber Ursula         Huwiler Thomas      
       3:32.51,5 110.       4:46.08,8 148.       1:34.28,3 235.       2:00.52,8 256.       4:14.49,4 173.       
171. Herakles                       16:09.24,8 (386) Mann3/52. 
       Hefti Jürg           Carmohn Franìoise    Rutter Georg         Eppenberger Silvia   De Francisci Rosario
       4:23.07,2 272.       4:48.12,5 159.       1:21.28,5 118.       1:41.59,5 171.       3:54.37,1 110.       
172. The 5 Fighters                 16:10.10,9 (550) Mann3/53. 
       Kamm Hans            Ruoss Agnes          Lustenberger Ursi    Schneider Walter     Rindlisbacher Hans  
       3:32.42,7 107.       5:11.03,1 237.       1:25.44,9 152.       1:41.27,5 168.       4:19.12,7 183.       
173. Swissliner                     16:10.12,7 (600) Mann3/54. 
       Koch Thomas          Elsener Pascal       Soltermann Jutta     Koch Therese         Müller Marco        
       3:58.48,8 193.       4:47.09,2 154.       1:41.07,1 277.       2:02.10,0 260.       3:40.57,6  80.       
174. Wüthrich's mixed team          16:10.20,2 (589) Mann3/55. 
       Gysel Rudolf         Stettler Peter       Lüthi Hanspeter      Lüthi Kathrin        Stäuber Trudi       
       4:50.15,3 306.       4:14.12,6  42.       1:20.26,4 107.       1:36.23,7 147.       4:09.02,2 155.       
175. Universitätstrasse 6           16:10.48,3 (574) Mann2/73. 
       Rüegger Heinz        Sachs Lars           Marchand Christina   Koppenol Winke       Perrin Daniel       
       3:17.42,9  60.       5:05.10,6 219.       1:23.26,7 131.       1:51.29,5 213.       4:32.58,6 219.       
176. TCS 2                          16:11.15,2 (520) Mann2/74. 
       Züger Peter          Schmid Berno         Estermann Dorette    Hirt Ursula          Hüsler Bruno        
       3:27.54,7  92.       4:05.25,1  23.       1:43.26,8 287.       2:05.17,7 271.       4:49.10,9 257.       
177. Die fantastischen 5            16:11.27,5 (309) Staf/16.  
       Josi Christian       Gerber Elsbeth       Blächliger Ilona     Keller Ronald        Sommer Peter        
       3:35.35,2 123.       5:36.52,4 294.       1:52.11,7 304.       1:20.02,2  67.       3:46.46,0  93.       
178. Saleps                         16:11.52,0 (467) Mann3/56. 
       Galfetti Silvio      Märki Stefan         Caspescha Christine  Meyer MichÅle        Candreja Maurus     
       4:11.14,8 231.       4:43.45,5 140.       1:09.45,3  35.       1:51.47,0 217.       4:15.19,4 176.       
179. Immer debii                    16:12.25,8 (399) Mann3/57. 
       Obiltschnig René     Suter Martin         Zuberbühler Nadine   Weber Maja           Seydel Marco        
       4:01.10,8 203.       4:57.06,9 190.       1:14.18,3  57.       1:48.19,2 205.       4:11.30,6 167.       
180. Senza Scalzo                   16:14.10,9 (486) Mann2/75. 
       Stefanon Gualtiero   Stefanon Laura       Pozzoli Roberto      Pescatori Chiara     Gervasini Rossano   
       3:12.58,2  44.       5:02.38,8 209.         59.38,4   3.       1:31.52,9 127.       5:27.02,6 304.       
181. SH-Power 1                     16:14.36,9 (487) Staf/17.  
       Gründler Thomas      Deana Ilario         Bühler Claudia       Widtmann Prisca      Schaad Max          
       3:58.34,5 191.       6:04.33,9 314.       1:19.33,8  99.       1:15.17,3  49.       3:36.37,4  66.       
182.  Nobodys                       16:16.06,1 (438) Mann3/58. 
       Krieg Rolf           Luder Franziska      Luder Christine      Lanz Marcel          Luder Beat          
       4:11.57,8 234.       5:19.00,7 257.       1:22.37,1 125.       1:54.44,4 233.       3:27.46,1  49.       
183. Team Technocon                 16:16.56,6 (543) Mann3/59. 
       Niederer Ralph       Rudolph Robert       Eckerle John         Catalini Manuela     Eggimann Nicole     
       4:21.31,2 266.       5:05.43,1 221.       1:25.47,5 153.       1:31.00,4 123.       3:52.54,4 107.       
184. Health United Triemli          16:17.07,1 (383) Staf/18.  
       Oelz Oswald          Staub Renata         Walter Christina     Krüger Nadia         Widmer Lucas        
       4:56.34,3 311.       5:27.37,7 275.       1:24.25,9 140.         55.38,7   4.       3:32.50,5  56.       
185. Alexandrier                    16:17.28,8 (261) Mann3/60. 
       Mark Irene           Mark Hans-Peter      Nessensohn Roger     Diethelm Sandra      Camele Patrik       
<